GYÁSZ
Pedig valami történt, amit nem lehet többé elfelejteni... A közhelyek, amiket a gyászolók ilyenkor hallanak, üresen konganak: az élet számukra egyáltalán nem megy már tovább úgy, ahogyan eddig, s önmagában az idő sem old meg semmit, csak az, ha belül is történik valami...
Régebben "gyászévről" beszéltek, s ebben ősi bölcsesség rejlett: legalább egy év kell ahhoz, hogy a gyászoló megéljen minden évfordulót (karácsonyt, születésnapokat, házassági évfordulót) anélkül, akivel ezeket egykor együtt ünnepelték. Bár a gyász feldolgozásának időtartama egyénileg is változhat, általában legalább enyni időre van szükség a gyász feldolgozásához. Ez alatt pedig nagyon sok minden történik. A gyásznak lélektanilag több szakasza is van: a sokk, a kontrolláltság, a tudatosulás, az elfogadás és a feldolgozás.
Amikor tudatosul a halál ténye, a legtöbb ember nem is "szomorúnak", hanem inkább érzelmileg bénultnak, üresnek érzi magát. Ezt az állapotot mások néha félreértik: "még csak nem is sírt, amikor megtudta, hogy meghalt az anyja". Valójában ilyenkor sokan sírni sem tudnak: semmilyen érzést sem tudnak kifejezni, csak ürességet, s egy tompa sajgást éreznek. Másokra az érzések sokasága tör, amelyek kavargóak, kontrollálhatatlanok. Vannak olyanok is, akik pánikba esnek: sikoltoznak, csapkodnak.
Ez az időszak néha csak percekig tart, de néha órákig - ritkán napokig. Megszűnésében elsősorban az játszik szerepet, hogy a halálesettel kapcsolatban a hozzátartozókra számos tennivaló vár. Amikor elkezdenek ezekkel foglalkozni, máris megkezdődik a következő időszak.
Ez az időszak általában a temetésig tart, de ha ennek időpontja (például urnás temetésnél) elhúzódik, már korábban is megjelenhetnek a következő szakaszra jellemző jegyek.
Ezek részben a gondolkodás sajátos megváltozásának is a következményei. A gyász korai időszakában ún. regresszív állapot alakulhat ki - vagyis a gyászoló érzései, gondolatai, magatartása egy korábbi életszakaszának jegyeire hasonlítanak. Ez azt is jelentheti, hogy a gondolkodás egyes elemei néha gyermeki jellegűek lehetnek. A gyermekek például gyakran azt gondolják, hogy saját gondolataik, rossz kívánságaik idézik elő a halált - a gyásznak ebben az időszakában a felnőttek is tépelődhetnek ezen. Hasonlóképpen gyermeki elem a gondolkodásban a jelenségek leegyszerűsítése, például az a gondolat, hogy "az orvosa tehet mindenről" (miközben például egy daganatos betegség kialakulásához számos - genetikai, életmódbeli stb. - tényező összehatása vezet el; annak, hogy kezdeti panaszaik ellenére sokan csak késve fordulnak orvoshoz, vagy nem mennek el szűrővizsgálatokra, pszichológiai és szociokulturális okai vannak; a legkorszerűbb kezelés sem képes még megakadályozni egyes, előrehaladott stádiumú betegségek progresszióját stb.). Gyermeki elem továbbá a mágikus gondolkodás is: sok gyászoló többletjelentéssel ruház fel köznapi eseményeket (például ha a berepül a szobába egy pillangó, úgy gondolhatja, hogy valójában halott szerette tért vissza hozzá pillangó formájában).
Sokaknak úgy tűnik, hogy érzékelik is a halott jelenlétét - nem szimbolikus formában, hanem valóságosnak tűnő módon: hallani vagy látni vélik őt. Mintha az ő hangját hallanák, mintha a tömegben egy kis időre megpillantanák őt a többi ember között, mintha egy pillanatra megjelenne, mintha besüppedne az ágy ott, ahol ő szokott feküdni... Ezek a jelenségek egyeseket rémülettel töltenek el: úgy érzik, hogy meg fognak bolondulni. Erősítheti ezt az érzést az is, hogy - érzelmeikhez hasonlóan - gondolataik is kontrollálhatatlannak tűnnek: az emlékek váratlanul, tolakodóan, visszafojthatatlanul törnek elő a legváratlanabb helyzetekben. Nagyon fontos tudnunk, hogy mindezek a gyász gyakori, normális velejárói, egyáltalán nem az "őrület" jelei.
Ezek az események megváltoztatják a magatartást is. Szinte mindenki vágyódik arra, hogy valamilyen formában érezhesse: aki meghalt, az mégis jelen van még. Ebben az időszakban sokan változatlanul hagyják az elhunyt szobájának berendezését, a lakásban mindent úgy őriznek meg, ahogyan ő hagyta (mintha bármikor visszatérhetne), képzeletbeli párbeszédeket folytatnak vele, emlékekkel teli helyeket keresnek fel - sőt néhányan még magatartásukban, életstílusukban is átvesznek néhány elemet, ami az elhunytra volt jellemző. Sokan félnek ilyenkor attól, hogy elhalványul bennük szerettük képe: fényképeket, videofilmeket szeretnének nézni róluk - ezek azonban mély fájdalommal tölthetik el őket. Miközben keresik mindazokat az emlékeket, helyzeteket, élményeket, amelyek rá emlékeztetnek, egyúttal igyekeznek elkerülni sok mindent, ami a halálára emlékezteti őket: a részvétlátogatásokat, a haláláról szóló beszélgetéseket, vagy a további hivatalos ügyeket (fájdalmas és sokáig halogatott döntés lehet például bejelenteni a különböző hivataloknak, hogy többé ne küldjenek az ő nevére számlákat, leveleket). A legtöbben ebben az időszakban befelé fordulóvá válnak, igyekeznek elkerülni a társaságot, a koncentráció csökkenése miatt szórakozottá, figyelmetlenné válhatnak, tennivalóikat elhanyagolják vagy halogatják, nehezen tudnak döntéseket hozni - de aztán időnként gyorsan, átgondolatlanul döntenek, néha nagy jelentőségű dolgokban is. Mindehheztesti tünetek is társulhatnak. A halálesetre emlékeztető helyzetek, beszélgetések sokakban váltanak ki testi tüneteket, a torokszorítás, légszomj, fulladás, mellkasi szorítás, heves szívdobogás, gyomortáji szorító érzés, elerőtlenedés élményét, amelyekhez erős feszültség, lelki fájdalom érzése társul. Ezek a hirtelen fellépő tünetek ugyan általában megszűnnek egy órán belül, néhány egyéb tünet azonban heteken - hónapokon keresztül tarthat. Ilyen például az étvágytalanság, álmatlanság, szájszárazság, gyengeség, energiátlanság, szédülés, a libidó csökkenése, teltségérzet, hasmenés vagy székrekedés. Sokan felfedezni vélük magukon annak a betegségnek a jeleit is, melyben szerettük elhunyt - általában azonban ennek a hátterében csupán a szorongás áll.
A gyásznak ez a leghosszabb és legnehezebb időszaka, amely hónapokon keresztül tart. Tünetei kezdetben erősödnek, később kissé enyhülhetnek, majd újra visszatérnek. Ez a hullámzás a gyász egyik sajátossága. Főleg az évfordulók (például az elhunyt névnapja, születésnapja), vagy az ünnepek (különösen a karácsony) erősíthetik fel újra és újra a fájdalommal teli érzéseket. Sokakban mindez azt az érzést erősíti meg, hogy "ennek sohasem lesz vége" - valójában azonban a visszaesések az idő előrehaladtával ritkábbakká válnak és (egyre rövidülő időtartamú kivételektől eltekintve) erősségük is egyre inkább csökken.
Szavazás